Energia nucleară,la Cernavodă, în timp real

Cât produc cele două reactoare, care lucrează și care e oprit, actualizat la câteva minute, din datele operatorului Transelectrica.

Nuclear acum

Cernavodă, singura centrală nucleară din România
date live · de la 16:23:38
Nuclear acum
272MW
▲ 353,3 % față de ieri la aceeași oră
Cernavodă: 4,4 % din producția internă.
Reactoare în funcțiune
Reactorul 1
Puterea e sub cea a unui reactor: oprire, pornire sau urcare în putere.
Din consumul țării
4,3%
Cât din consumul de acum acoperă Cernavodă.
Față de puterea de referință
19%
din 1.400 MW, cât au două reactoare la putere maximă.

Numărul de reactoare este o estimare din putere (un reactor are cam jumătate din puterea de referință), nu o citire directă din centrală.

Sursa: Transelectrica (SEN), arhiva proprie.

Nuclear acum

Cernavodă, singura centrală nucleară din România
date live · de la 16:23:38
Nuclear acum
272MW
▲ 353,3 % față de ieri la aceeași oră
Cernavodă: 4,4 % din producția internă.
Reactoare în funcțiune
Reactorul 1
Puterea e sub cea a unui reactor: oprire, pornire sau urcare în putere.
Din consumul țării
4,3%
Cât din consumul de acum acoperă Cernavodă.
Față de puterea de referință
19%
din 1.400 MW, cât au două reactoare la putere maximă.

Numărul de reactoare este o estimare din putere (un reactor are cam jumătate din puterea de referință), nu o citire directă din centrală.

Sursa: Transelectrica (SEN), arhiva proprie.

Cele două reactoare

Reactorul 1 și Reactorul 2, câte 700 MW
date live · de la 16:23:38
Reactorul 1
272MW
În funcțiune, la 39 % din 700 MW (urcare în putere sau putere redusă).
Reactorul 2
OPRIT
Oprit din 13.08.2026: oprit controlat, nivelul Dunării prea mic.

Sursa: Transelectrica (SEN), arhiva proprie.

Producția nucleară în timp

Puterea medie, în MW
date din arhivă · 24 de ore
  • Nuclear (MW)
010020030016:1521:0001:4506:4511:3016:15

Sursa: Transelectrica (SEN), arhiva proprie.

Producția pe fiecare reactor

Puterea medie, în MW (estimare)
date din arhivă · 24 de ore
  • Reactorul 1
  • Reactorul 2
010020030016:1521:0001:4506:4511:3016:15

Centrala raportează o singură cifră. Când lucrează ambele reactoare, puterea se împarte egal (liniile se suprapun); când lucrează unul singur, jurnalul de opriri spune care. Jurnalul se editează în Monitor Energie → Nuclear.

Sursa: Transelectrica (SEN), arhiva proprie.

Nuclearul în cifre

Energie, pondere și factor de capacitate
date din arhivă · 24 de ore
Energie produsă
6,0GWh
în 24 de ore
Din producția internă
4,1%
din energia produsă în țară
Din consumul țării
4,1%
cât din consum a acoperit Cernavodă
Factor de capacitate
17,7%
putere medie 248 MW față de 1.400 MW
CO₂ evitat (estimare)
2mii tone
față de aceeași energie din centrale pe gaz, la 0,37 t CO₂/MWh

CO₂ evitat este o estimare cu un factor de emisie standard pentru gaz, nu o măsurătoare.

Sursa: Transelectrica (SEN), arhiva proprie.

Factor de capacitate, pe luni

Cât din puterea de referință a lucrat centrala în medie
ian. 2025
90,0 %1.259 MW
feb. 2025
89,7 %1.255 MW
mart. 2025
89,3 %1.250 MW
apr. 2025
89,3 %1.251 MW
mai 2025
59,5 %833 MW
iun. 2025
49,7 %696 MW
iul. 2025
85,9 %1.202 MW
aug. 2025
86,0 %1.204 MW
sept. 2025
87,2 %1.221 MW
oct. 2025
88,6 %1.241 MW
nov. 2025
88,2 %1.235 MW
dec. 2025
87,0 %1.218 MW
ian. 2026
87,0 %1.218 MW
feb. 2026
87,0 %1.218 MW
mart. 2026
87,0 %1.218 MW
apr. 2026
87,0 %1.218 MW
mai 2026
54,3 %760 MW
iun. 2026
44,9 %628 MW
iul. 2026
74,4 %1.042 MW
aug. 2026
43,5 %609 MW
oct. 2026
0,0 %0 MW
nov. 2026 *
2,7 %38 MW

* luna curentă, până acum. Factorul de capacitate este puterea medie împărțită la 1.400 MW.

Sursa: Transelectrica (SEN), arhiva proprie.

Cât din timp au lucrat ambele reactoare

Ponderea orelor pe fiecare stare, pe luni (valoarea afișată: ambele reactoare)
ian. 2025
100 %
feb. 2025
100 %
mart. 2025
100 %
apr. 2025
100 %
mai 2025
35 %
iun. 2025
16 %
iul. 2025
100 %
aug. 2025
100 %
sept. 2025
100 %
oct. 2025
100 %
nov. 2025
99 %
dec. 2025
100 %
ian. 2026
100 %
feb. 2026
100 %
mart. 2026
100 %
apr. 2026
100 %
mai 2026
34 %
iun. 2026
0 %
iul. 2026
75 %
aug. 2026
0 %
oct. 2026
0 %
nov. 2026 *
0 %
  • Ambele reactoare
  • Un reactor
  • Sub un reactor (oprire sau pornire)

* luna curentă, până acum. Starea se estimează din putere, cu praguri la 420 și 910 MW, deci opririle scurte și reducerile de putere pot fi încadrate aproximativ.

Sursa: Transelectrica (SEN), arhiva proprie.

Energia produsă de fiecare reactor

GWh pe lună (estimare)
ian. 2025
724,1 GWhU1 362 · U2 362 · ? 1
feb. 2025
677,9 GWhU1 339 · U2 339
mart. 2025
728,7 GWhU1 364 · U2 364 · ? 1
apr. 2025
762,9 GWhU1 381 · U2 381 · ? 1
mai 2025
488,7 GWhU1 130 · U2 130 · ? 229
iun. 2025
335,3 GWhU1 44 · U2 44 · ? 247
iul. 2025
725,1 GWhU1 362 · U2 362 · ? 1
aug. 2025
716,2 GWhU1 358 · U2 358
sept. 2025
667,6 GWhU1 334 · U2 334
oct. 2025
760,6 GWhU1 380 · U2 380
nov. 2025
730,0 GWhU1 364 · U2 364 · ? 3
dec. 2025
751,6 GWhU1 376 · U2 376
ian. 2026
696,4 GWhU1 348 · U2 348
feb. 2026
683,2 GWhU1 342 · U2 342
mart. 2026
767,1 GWhU1 384 · U2 384
apr. 2026
784,7 GWhU1 392 · U2 392
mai 2026
167,9 GWhU1 108 · U2 60
iun. 2026
325,5 GWhU1 0 · U2 325
iul. 2026
656,4 GWhU1 276 · U2 353 · ? 27
aug. 2026
108,9 GWhU1 0 · U2 105 · ? 4
oct. 2026
0,0 GWhU1 0 · U2 0
nov. 2026 *
6,1 GWhU1 6 · U2 0
  • Reactorul 1
  • Reactorul 2
  • Un reactor, nu se știe care

* luna curentă, până acum. Împărțirea pe reactor este o estimare: centrala raportează o singură cifră, iar „nu se știe care” înseamnă că a lucrat un singur reactor într-o perioadă care nu e în jurnal.

Sursa: Transelectrica (SEN), arhiva proprie.

Opriri cunoscute

Pe fiecare reactor, din jurnalul de opriri

Reactorul 1

  1. 28.07.2026 – 06.11.2026 · oprit controlat, debitul Dunării prea mic101 zile
  2. 10.05.2026 – 05.07.2026 · revizie planificată56 zile

Reactorul 2

  1. 13.08.2026 – în curs · oprit controlat, nivelul Dunării prea mic87 zile
  2. 04.05.2026 – 10.05.2026 · defecțiune la transformatorul de evacuare, reparația a continuat6 zile

Perioade cu mai puțin de două reactoare

  1. 22.10.2026 – în cursSub un reactor, 16 zile
  2. 07.08.2026 – 13.08.2026Un reactor, 6 zile
  3. 28.07.2026 – 01.08.2026Un reactor, 4 zile
  4. 27.06.2026 – 06.07.2026Un reactor, 9 zile
  5. 31.05.2026 – 27.06.2026Un reactor, 26 zile
  6. 04.05.2026 – 10.05.2026Un reactor, 6 zile

Intrările sunt luate din comunicatele Nuclearelectrica și din presă și se editează în Monitor Energie → Nuclear. Ele servesc doar la a stabili care reactor a lucrat când a lucrat unul singur.

Recorduri nucleare

Din toată arhiva, de la 01.01.2025

Maxim de putere

  1. 06.11.2025 21:001.356 MW
  2. 02.04.2025 05:001.299 MW
  3. 24.04.2025 05:001.299 MW
  4. 04.01.2025 13:001.279 MW
  5. 02.01.2025 10:001.278 MW

Cele mai lungi perioade cu ambele reactoare

  1. 28.01.2026 – 04.05.202696 zile
  2. 27.06.2025 – 06.09.202571 zile
  3. 14.11.2025 – 24.01.202671 zile

Cele mai lungi perioade cu un singur reactor

  1. 31.05.2026 – 27.06.202626 zile
  2. 18.05.2025 – 08.06.202520 zile
  3. 27.06.2026 – 06.07.20269 zile

Cele mai lungi perioade sub un reactor

  1. 22.10.2026 – în curs16 zile

Perioadele sunt estimate din putere (vezi explicația de la „Cât din timp au lucrat ambele reactoare”). Apar doar cele de cel puțin o zi.

Sursa: Transelectrica (SEN), arhiva proprie.

Cernavodă pe scurt

Singura centrală nucleară din România

Centrala are două reactoare în funcțiune, Reactorul 1 și Reactorul 2, de câte 700 MW fiecare. Reactoarele 3 și 4 sunt în proiect și nu produc încă. Reactoarele funcționează aproape tot timpul la putere constantă, în bandă. De aceea linia nucleară din grafice e aproape dreaptă, iar scăderile mari înseamnă de obicei oprirea unui reactor, pentru revizie sau din alt motiv.

Transelectrica raportează o singură cifră pentru toată centrala. Producția pe fiecare reactor este deci o estimare, bazată pe jurnalul de opriri.

Pe această pagină folosim 1.400 MW ca putere de referință pentru ambele reactoare. Cifra se poate schimba în Monitor Energie → Surse și actualizare.